• Sabiha Ateş Alpat06 Ekim 2009 00:31

    Ceylan'ım.!. Kendi varlıkları kendilerine yasak edilmiş olanlar

 

   Ceylanların doğasında vardır masumiyet!..Doğanın güzelliklerini, güzellikleriyle süslemişlerdir hep!...Bakışları bir hoştur,koşuşları bir güzel!.Dünya hep güzel olsun dercesine, zarar vermeden sekerler doğanın kucağında,vahşilerin fırsat kolladıklarından habersiz bir şekilde!.. Ceylana, Ceylanlığı yasaklayanların hedefidir Ceylanlar!.

  O gün bir Ceylan Sekerek uzaklaştı, memleketinin tozlu topraklı yollarında...  "Anne bana makarna pişir" diyerek çıkmış evinden. Elbette mağduriyet bölgesinin mazlum çocuğu et isteyecek,çikolata isteyecek değil ya!. Hem istese de olmayacağını bilir doğunun çocukları!...Onun için genel itibari ile istemezler boy  boy reklamlara konu olan yiyecekleri,çikolataları!.İsteyemeyeceklerini peşinen bilirler, bölgemin yaşı küçük derdi büyük çocukları!.

   Onlar hayatı peşinen tanımışlardır. Doğulu ve Güneydoğulu olmanın  bedelinin en son ama son olmayan örneğidir Ceylan´ım!.

 Onlar çocukluk oyunlarını  koyun-kuzu peşinde,dağlarda,yaylarda ekmek kavgasını,yaşam kavgasını vererek  oynuyorlar(?)...

  Onlar  başkaları gibi parklarda,bahçelerde oynamak yerine, küçücük omuzlarına hayatı yüklenmişlerdir. Bir de ötelenmenin dayanılmaz ağırlığı vardır omuzlarında!.Kendi varlıkları kendilerine yasak edilmişlerdir onlar!.

   Yağmur,gök gürültüsü şimşekler altında, okul yerine ovalardadırlar  çocuklar!. Kaya diplerinde şimşeklerden korunmaya çalışırlarken tek dertleri sürülerine bir şey olmasındır!. Çünkü ekmek kapısıdır sürüler!.

      Onların meşin,plastik hiçbir topları olmaz  çoğu zaman! Onların payına düşen top mermileridir,mermiden toplardır!.Ne ki; top mermilerinin  golü çetindir.ayırır uzuvlarını bedenlerinden.Bir daha top oynayamayacak derecede nakavt eder çocukları!?.. Tek taraflı oyundur oynanan.Oyuna mevzu bahis olanlar Ceylan´lardır!..

Onların varlığı tartışılıyor,varlığı var edene rağmen!

Dilleri tartışılıyor,dilleri  renklendiren/çeşitlendirene rağmen!.

Irkları tartışılıyor tüm ırkları  "Ben yarattım" diyen Allah'a rağmen!.

Kimin ne haddine Allah'ın yasasını tartışmak ama dünya kurulalı beri hadsizler hep oldu.Hadsizlerin yüzünden dünyamız hep zülüm ve işkence,kan ve göz yaşı doldu!.

Ceylan´ım!

Şimdi o Güneydoğu ve Doğunun zamansız gelini!. Sessiz çığlığı!. Çığlığın gür sesi sağır ve körlere ulaşamasa da,arşa yükseldi sen merak etme!."O gün geldiğinde sorulacak

"

"8- Ve 'diri diri toprağa gömülen kızcağıza' sorulduğu zaman:

9- "Hangi suçtan dolayı öldürüldü?"

10- Sahifeler (amel defterleri) açıldığı zaman,"(tekvir suresi.)..

O gün söylesin bugün susturulan dilin!.

"Yarabbi  kavimleri  Sen yarattın,bunlar inkar ettiler.

O gün söylersin;

"Yarabbi dilleri sen yarattın,bunlar yasakladılar"

  O gün söylersin;

" Sen, beni var ettin bunlar benim varlığımı tanımadılar" diye..

O gün Söylersin;

" Yarabbi Sen özgürsün dedin,bunlar beni bana yasakladılar" diye..

Merak etme Ceylan´ım orada   torpil yok,top mermisi yok,öldüremezler seni artık!. Orada haksızlık yok,zulümlerini  devam ettiremezler artık!...

 Ceylan´ım;

Güneydoğunun mazlum,mağdur mahrum bebeği!..Adı zulüm olanlardan adalet beklenir mi hiç?!.Yaşamın da  zulüm ile sürüyordu,ölümünde zulüm ile oldu!.

Ceylan´ım!

Parçalanan senin  bedenin değil sadece,ananın yüreği de parçalandı seninle!. Merhemsiz bir yaradır açılan ananın yüreğine!. Bölgede ana olmanın ağır yüküdür, anaların omuzlarına binen.Acıları bile paylaşılmaz, hem anlaşılamaz ki paylaşılsın!.. Her ana yavrusu için  acı çeker,yüreği yanar gerçeği, doğu ve güneydoğunun kadını için geçerli değildir?!.. Oradaki anaların derdiyle dertlenmek suçundan uzak kalmak için yazamaz kalemlerimiz!..Evlat acısı bile çok görülen kadınlar!..Sistemlerin ektiğidir biçilen(çekilen) bunca acılar!.

   Ceylan´ım!.

Senin yerine makarnanı bir başka doğulu çocuk yiyecek!. Ve bir başka  gün diğer bir doğulu çocuk  isteyecek makarnayı!. Ve sonra yiyemeden cansız bedeni düşecek evlerinin önüne!.

Çünkü;Sen ne ilktin ve ne de son olacaksın!. Zira ekmeği/tuzu kuru olanların çözümlere kulakları sağır,gözleri kördür!. Kendileri sorun olanların ise; Tüm çözüm(açılım) söylemlerine rağmen, çözüm üretebilmeleri   mümkün müdür ki!?..

Çözüm Allah´ın dinidir.Çözüm İslam´dadır!.Çünkü Allah soruyor

"De ki: «Siz mi daha iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı?» Allah'ın şahitlik ettiği bir hakikati bile bile inkar edenden daha zâlim kim olabilir? Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir."(bakara.140)

 

Sabiha Ateş Alpat

Yorum Yap

  • Henüz Yorum Yok !