Yine geldi aylara sultan olan!.

Kur´an´ın kendisinde indiği bu ayın hayırlara vesile olmasını, Bu ayda okunan Kur´an´ın, her ayımıza nazil olmasına vesile olmasını, Yeni bir ramazana hazırlanırken, bu ramazanda kalplere kur´an´ın inmesini niyaz ediyoruz Allah´tan!.

Bu ayın iki önemli büyük özelliği var.Birisi hayat kitabımız olan Kur´an´ın nazil olmaya bu ayda başlaması.İkincisi de bilindiği üzere bu ayda oruç ibadetinin inananlara farz kılınması..

Oruç ibadeti belli günlerde inananlara farz kılınmış,arıtma özelliği yüksek olan ibadetlerden biridir!...

İnsanın, İnsan´i erdemlelerle kuşanması/kuşanabilmesi için yol gösteren Allah(cc),bir takım ibadetleri de insanın arınması/tezkiye olması/insan´i erdemler ile donanabilmesi için özel anlamda farz kılmıştır...

Zira sadece arınanlar,nefislerini Kur´an ve sünnetle arındıranlar tezkiye edenler kurtulacaklardır.Allah (cc) ayeti kerimede şöyle buyurmuştur; "Kendini tezkiye(nefsini kötülük/günahlardan temizleyen)eden mutluluğa ermiştir."(Ala 14)...Oruç ibadeti de inansı arındıran ibadetlerden biridir.

Neyi(?),niçin(?) yaptığının farkında olanlar içindir elbette bu özellik!.. Değilse aç kalmaktan öteye geçemeyecektir..

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamberimiz inde (sav) buyurduğu gibi "Nice oruç tutanlar var ki tuttukları oruçtan,açlık ve susuzluktan başka kazançları yoktur"(Nesâi-ibni mace) Şayet mana/mefhumuyla idrak edilebilse insana kazandırdığı erdemler müşahede edilebilecektir..

Oruç ""Ey iman edenler!.. Sizden evvelki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç yazıldı (farz kılındı). Umulur ki, korunasınız" (el-Bakara, 2/183)" Ayetiyle farz kılınmıştır...Ayetten, Oruç ibadetinin takva ile ilgisinin olduğunu anlıyoruz.Allah´tan hakkıyla sakınma manasına gelen takva; Hayatı Allah için ve Allah´ın istediği şekilde yaşamanın adıdır..

Oruca hakkını vererek tutanlar için oruç bir takva vesilesidir...

Tevhid mesajını taşımayan ibadetler şekilcilikten öteye geçememekte ve bu nedenle real hayatta olması gereken etkilerini/ yansımalarını müşahede edememekteyiz..

 Örneğin "Ey Muhammed! Kitaptan sana vahy olunanı oku; namaz kıl; muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve fenalıktan alıkor; Allah'ı anmak en büyük şeydir! Allah yaptıklarınızı bilir."(Ankebut.45)..Namazın bizatihi elinde sopası yoktur, namaz şayet taşıdığı mesaj ile kılınırsa insanı tezkiye eder...

Oruç ibadeti de insanı tezkiye eden,nefis temizliği için önemli etkenlerden birisidir...Lakin ifade edilmeye çalışıldığı gibi şayet mana ve mesajı kavranarak tutulursa,hayattaki etkisi görülebilecektir.

Tutulan oruçlardan payımıza düşenin sadece açlık olmaması için, orucun işaret ettiği manaların farkında olarak,bize öğrettiklerine kalbimizin,basiretimizin açık olması gerekir!...

Bunun içindir ki her ramazan tüm müminler için yeni bir milat olmalıdır!. İnananların ramazandan öncesi ve sonrası olmalıdır!.. Her ramazandan güçlenerek çıkılabilinmelidir bayram sabahlarına!... Sinelerinde iman taşıyanlar için Ramazan öncesi ve sonrasında imanında artış ( kuvvet bulmalı) olmalıdır!.

Amellerin kalitesini artırmalıdır ramazan, iman edenlerde!..

Ahlaki noktada kemalat kazandırmalıdır oruç sahiplerine.. Bunun için bütün uzuvlarımızla oruç tutmalı ve bütün hayatımızı ramazana çevirmenin idmanını yapmalıyız ramazanda..

Dilimiz oruç tutmalı tüm malayani sözlerden,yalandan ,dedikodudan imtina ederek,tuttuğumuz oruca eşlik etmelidir..

Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur; "Oruç (bütün fenalıklara ve cehennem ateşine karşı) bir kalkandır.Sizden biriniz oruçlu olduğunuz vakit cahillik edip kem söz söylemesin.şayet birisi kendisiyle itişmeye veya kendisine karşı çirkin söylenmeye kalkarsa ben oruçluyum desin."(Buhari-müslim)...

Sadece çirkin söz söylemekten kaçınarak dilimize tutturduğumuz oruç yetmez aynı zamanda hakkı anlatmak için konuşmak, hakka çağırmak,hakkı anlatmakla dilimizi konuşmaya iftar ettirtmeliyiz...

Kulağımız oruç tutmalı: Dinimizin yasak kılmış olduğu haram,mekruh,boş malayani olan her şeye karşı tıkalı olmalıdır... "Onlar, yalana kulak tutanlardır, haram yiyicilerdir."(maide.42) Yetmez ,aynı zamanda Allah´ın (cc) hayatımız için göndermiş olduğu mesajları algılamak için dinlemeli,kulağımız haram sözlere karşı oruç tutmalı,Allah´ın mesajlarıyla da iftar etmelidir..

Gözümüz oruç tutmalı; "Mü´min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. İnançlı kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar"(Nur suresi.30-31)..Bakışımız hikmet ve tefekkür bakışı olmalı,gözlerimiz oruç tutmalı harama.. Evlerimize kadar sızmış Tv´ler deki nahoş sahneler ve reklamların çirkefliğiyle kirlenmiş gözlerin, artık yeter diyerek arınma ayı olmalıdır ramazan!..

Ayaklarımız oruç tutmalı. Allah´ın razı olmadığı hiçbir yöne tek bir adım atmamalıdır...

Ellerimiz oruç tutmalı; Harama uzanmamalı,zalime alkış tutmamalı, Allah´tan başkasının yasasını/kanununu onaylamamalıdır.

Ramazan da oruç ile alınmış bu mesajlar ve atılmış tüm bu adımlar hayatımızın tamamını kuşatmalı ve böylelikle hayatımızın tamamı ramazan gibi olmalı ki vuslat anımızda bayram olsun...

Kimileri oruç tutarken kimileri de oruca tutulurlar.

 Oruca tutulmayıp,orucu tutan insanın oruçla ulaştığı manevi derece ve ahlaki güzelleşme; ihlas derecesine,bilinç,şuur derecesine göre farklılık arz edecektir mutlaka.. Oruç tutanlar, tuttukları oruç ile sabır,diğer gamlık,arınma,takva ile heybelerini doldururken Oruca tutulanlar ise iftar da yiyeceği yemeğin çeşitlerini düşünerek,iftar sofrasını ziyafet sofrasına çevirip, gün boyu yememenin acısını çıkarırcasına hareket edip, hazımsızlık hastalığıyla boğuşur!..

Bu ramazan bizim arınma ayımız olsun..

 Bunun için Gelin okunacak hatimlerimizi anlamıyla birlikte okuyalım..

İmanımızı takva ile güçlendirelim..

Ahlakımızı vicdan terazisinde tartıp, Kur´an ahlakının ağır basması için çabalayalım... Evlerimizi rıza-i ilahiye muhalif olan her türlü şeyden arındıralım..

Arındırdıklarımız arasında KARDEŞLİKLERİMİZ de olsun..

Bu ramazan "Mü´minler kardeştir" ilkesine aykırı olan tüm duygu ve davranışların son bulduğu ay olsun!..

Bu Ramazan hizipçilikten arınarak Ümmet bilincini kuşandığımız ay olsun. Ramazanınız ve bayramınız Mübarek olsun!..

Sabiha Ateş Alpat.

 

[email protected]

Yorum Yap

  • Henüz Yorum Yok !