Fesat yaygınlaştıkça,insanlığın rotası haktan uzaklaşıyor.. Allah cc hayat kitabımız  Kur´an´da   şöyle buyurmaktadır;.

"Allah'ın buyruklarını umursamaz hale gelen şu) insanların kendi elleriyle yapıp ettikleri sonucunda karada ve denizlerde çürüme ve bozulma başladı: Bu şekilde (Allah), belki (doğru yola) geri dönerler diye yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını onlara tattıracaktır".(Rum.41)

 

Çağ değiş(miş)ti diyorlar...Teknolojik gelişmelere hız yetişmiyor. Modern Dünya söylemine mest olanların sayısında artış ziyadesiyle...Modernleştikçe dibe vuran insanlık, kriz üstüne kriz yaşıyor...Modernleştikçe dibe vuran insanlığın elinde inanç şirke bulaşmaya,vicdanlar kararmaya,ahlak da ölmeye devam ediyor. Yaşanan krizler sadece ekonomide  olsa "Sabır" deyip" "fakirlik imtihan" deyip yüklenmeye ne var ki?.  "Siz ey imana ermiş olanlar! Yakıtı insanlar ve taşlar olan (öteki dünyanın) ateş(in)den kendinizi ve size yakın olanları koruyun! Onun başında (gözetici olarak) bulunanlar, emrettiği hiçbir şeyde Allah'a karşı gelmeyen, ama (daima) kendilerinden isteneni yapan kararlı (ve) azimli meleklerdir."(Tahrim.6).  fermanı ilahisini yaşamaktan aciz  olan bizler tam da ergenlik   çağlarında,  karma eğitim(?!)e  teslim ettiğimiz çocukların hayalarını,eşlerine saklamaları gereken temiz duygularını kendi ellerimiz ile öldürdük!.Çağ atlamıştık, gerici olmayacaktık ilerledikçe insanlığın felç olması,değerlerin kriz geçirmesi  oldukça düşündürücü değil mi?. Okumak önemlidir, İslam´ın ilk emri bu yüzden "OKU"dur.Okumak ise  yazılı olanları  telaffuz ve tekrar etmekten ibaret değildir.Okumak+Algılamak+ Gereğini yapmak  anlamına gelmedikçe okumak sayılmaz. Örneğin  "Tehlike" yazısını okuyan insanın aklı idrak eder kalbi tasdik eder eylemleri de onaylar. Değilse  bardaktaki sıvının zehir olduğunu telaffuz edip sonra yudumlayanlar aslında zehiri okuyamamıştır demektir...  Belki  de Tarihin hiçbir döneminde okullar bu kadar yaygın değildi. Okudukça yozlaşan,yobazlaşan,bağnaz hale gelen zihniyetlerin çoğalmasının sebebi bugün değil de ne zaman dikkate alınacak. Bunca yıl oldu Cumhuriyeti kurup, ileri gideceklerini iddia edenler halka gözyaşından başka ne sunabildiler?. Biz hepimiz mutsuz Ülkenin umutsuz/mutsuz çocukları "Ne mutlu Türküm" diye bağırtılarak büyüdük. Hani neredeydi mutluluk ve sunacakları medeniyet!. Kaldı ki;Beşeri ideolojiler, tarihin hiçbir döneminde  İnsanoğluna  insan için olmazsa olmaz olan emniyetleri sağlayamamışlardır. Aksine insana kan,gözyaşı ,zulümden başka  bir şey verememişlerdir. Veremezler de zaten, zira yanlarındaki malzemeler ancak bunlardır.  Allah´ın emirlerini yasaklayarak fesadı  yaygınlaştıranlara, fesadı yaygınlaştırmayın dendiğinde "Onlara "Yeryüzünde yozlaşmaya ve çürümeye yol açmayın!" dediklerinde "Biz sadece düzeltmeye ve iyileştirmeye çalışıyoruz!" diye cevap verirler."(Bakara 11)...

  Fesadın panzehiri ıslahtır. Islah ise ancak ve ancak İslam ile  mümkündür. Fesat için uğraşanlar kadar ıslah için de uğraşanlar var olmadıkça.. Batıl için gösterilen bunca fedakarlık ve ödenen bedeller kadar, hak  taraftarları da fedakarlık yapmadıkça ve bedelini göğüslemedikçe...Batıl (İslam dışı olan her şeydir) yanlıları kadar, hak yanlıları da cesur olmadıkça...Ve hak taraftarlarının çabaları da  hakça olmadıkça   fesat yaygınlaşmaya ve fesadın elinde  iman şirke bulaşmaya,ahlak ve vicdan ölmeye,insanlık can çekişmeye devam edecek... Rotasını şaşıran insanlığın, batılın girdabında debelenmesine hiçbir iman ehlinin seyretme pozisyonunda  kalması düşünülemez. Bireysel  kabulden,biz toplumunun inşasını isteyen  dinimiz  sosyal hayatın en merkezine müdahil olan bir dindir..

Bu nedenledir ki

"Fitne kalmayıncaya, din/otorite de yalnız Allah´ın oluncaya kadar, onlarla savaşın, eğer savaşa son verirlerse zalimlerden başkasına düşmanlık yoktur."(Bakara.193).

 

*Yüce Allah Hz. Adem'i -selâm üzerine olsun- yeryüzünü imar etmesi, islah etmesi, geliştirmesi, kalkındırması, içindeki değerli madenleri ve enerji kaynaklarını kullanması, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini çıkarması ve bunlar aracılığı ile yüce Allah'ın kendisi için belirlediği olgunluk derecesine ulaşması için halife tayin etmiştir.

 

"Ancak salih, yapıcı kullar yeryüzünün varisleri olabilirler» diye yazdık." (enbiya 105)*(Fizilalil Kur´an)...

 Ey iman edenler!

 

Memnun musunuz sokaklardan,Okul önlerinden,parklardan, yol kenarlarından,sahillerden ve evlerden!.

Memnun musunuz?

Çatırdayan ailelerden,yıkılan yuvalardan,bebelerin sahipsizliğinden!.O halde;

daha fazla  kişinin imanı şirke bulaşmadan, daha fazla  haya,ar,edep yok olmadan,ahlak ve vicdan ölmeden ,  yaygın fesat seline karşı,haktan ıslah  barajları yapmanın zamanı gelmedi mi?..

 

Sabiha Ateş Alpat

Yorum Yap

  • Henüz Yorum Yok !